Skuteczna profilaktyka cellulitu. Dowiedz się, jak zapobiec cellulitowi

jak zapobiec cellulitowi

Bycie atrakcyjną, młodą i piękną to marzenie wielu kobiet. Jednak natura i fizjologia kobiety nie zawsze pozwalają na osiągnięcie perfekcji. Ciało kobiet jest genetycznie predysponowane do gromadzenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Nierzadko cellulit pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu. Według różnych statystyk cellulit dotyka nawet 95% populacji kobiet. Problemy związane z cellulitem mogą dotyczyć również mężczyzn, ale występują one znacznie rzadziej ze względu na inny status hormonalny i strukturę podskórnych komórek tłuszczowych. W tym artykule dowiemy się, czym jest cellulit i jak zapobiec cellulitowi.

Co to jest cellulit? Jak zapobiec cellulitowi?

Cellulit lub, używając terminu medycznego, lipodystrofia gynoidalna, to określenie w kosmetologii, oznaczające zaburzenia procesów metabolicznych w podskórnej tkance tłuszczowej. Prowadzą one do widocznych zmian w wyglądzie skóry. Lipodystrofia gynoidalna objawia się grudkowatą skórą, co powszechnie określa się mianem efektu skórki pomarańczowej.

Cellulit nie jest chorobą, nie powoduje szkód w organizmie i zazwyczaj nie wymaga leczenia (wyjątek: ostatnie, czwarte stadium cellulitu). Jednak w kosmetologii leczenie cellulitu jest nie tylko możliwe, ale i bardzo pożądane ze względu na wysoką skuteczność.

Przyczyny powstawania cellulitu

Komórki znajdujące się w najgłębszej warstwie skóry (hypodermie) nazywane są adipocytami. To właśnie te komórki tworzą tkankę tłuszczową i łączą skórę z głębiej położonymi tkankami ciała. Te komórki tłuszczowe, jeśli są powiększone, tworzą na ciele zgrubienia i wybrzuszenia.

Powiększenie komórek tłuszczowych, osłabienie tkanki łącznej, zaburzone mikrokrążenie w podskórnych warstwach ciała — wszystko to prowadzi do pojawienia się lipodystrofii gynoidalnej.

Do przyczyn powstawania cellulitu należą:

  • Zaburzenia hormonalne (dojrzewanie, ciąża);
  • Czynniki genetyczne (predyspozycje genetyczne);
  • Zmiany metaboliczne;
  • Zmiany masy ciała (otyłość lub utrata masy ciała, nagłe zmiany masy ciała);
  • Wiek (okres postpubliczny);
  • Styl życia, zaburzenia snu i odpoczynku, noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie;
  • Niewłaściwa dieta, niedostateczne spożycie wody;
  • Złe nawyki (picie alkoholu, palenie papierosów);
  • Zaburzenia psychologiczne związane ze stresem i przeciążeniem nerwowym;
  • Brak regularnej aktywności fizycznej (niska sprawność ruchowa, brak gimnastyki i codziennych spacerów).

Pomarańczowa skórka może być również skutkiem różnych chorób, takich jak żylaki, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia pracy trzustki, choroby związane z niewydolnością nerek i inne.

Etapy rozwoju cellulitu. Jak zapobiec cellulitowi?

Wyróżnia się 4 stadia lipodystrofii gynoidalnej:

  • Etap 1. Pre-cellulit lub „miękki cellulit”

Pierwszy etap charakteryzuje się niewielkim obrzękiem tkanek, zmniejszeniem wrażliwości skóry oraz zwiększeniem objętości ud i innych problematycznych obszarów ciała. Skóra jest gładka i równa, ale po jej ściśnięciu widoczne są małe zgrubienia. Zewnętrznie zmiany nie są widoczne na ciele lub są bardzo subtelne. Na tym etapie zmiany skórne, takie jak zadrapania czy siniaki, zwykle goją się wolniej niż zwykle.

  • Etap 2. Początkowy

Efekt skórki pomarańczowej powstaje w wyniku napięcia mięśni i ściskania skóry dłonią. Skóra staje się mniej elastyczna. Zwiększa się obrzęk, a nagromadzony płyn uciska żyły, zaburzając odpływ.

  • Etap 3. Mikronodularny lub „twardy cellulit”

Komórki tłuszczowe łączą się ze sobą, tworząc „pęczki”. Ściany komórek stają się zgrubiałe.  Ten etap charakteryzuje się wyraźnym obrzękiem tkanek. Efekt grudek pojawia się bez uciskania skóry i bez napięcia mięśniowego tkanek. Skóra jest blada. Przy uciskaniu można wyczuć małe guzki. Nagromadzony płyn blokuje naczynia krwionośne (żyły i małe tętnice), powstaje tkanka łączna przypominająca plaster miodu, słabe naczynia krwionośne pękają, na ciele tworzą się siniaki i pajączki.

  • Etap 4. Makronodularny lub guzkowy

Zmiany na skórze są maksymalne: guzki i gruzełki są widoczne bez zewnętrznej manipulacji i ściskania skóry, mogą być bolesne. Na ciele pojawiają się wżery i wgłębienia. Obrzęk jest wyraźny z powodu zastoju limfy i zaburzeń w przepływie krwi.

Czwarte stadium cellulitu występuje rzadko i wymaga leczenia. Nie zaleca się samodzielnego leczenia i wykonywania zabiegów w domu; konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Formy cellulitu

W zależności od objawów klinicznych cellulit może przybierać różne formy:

  • Twardy cellulit

Ten rodzaj cellulitu jest typowy dla młodych dziewcząt, a także dla umięśnionych kobiet, uprawiających regularnie ćwiczenia fizyczne i czynnie sport. Cellulit pojawia się, gdy skóra jest ściśnięta, tkanki są jędrne, a na ciele w większości przypadków widoczne są rozstępy.

  • Zwiotczały cellulit

Z kolei cellulit zwiotczały jest charakterystyczny dla kobiet prowadzących nieaktywny, siedzący tryb życia. Napięcie mięśniowe jest zmniejszone, a skóra zwiotczała. Cellulit często pojawia się po nagłej utracie wagi i po 40 roku życia.

  • Cellulit obrzękowy

Jedna z najcięższych, ale rzadko występujących postaci cellulitu. Charakteryzuje się obrzękiem i zwiększeniem objętości kończyn dolnych. Skóra jest cienka i blada, występują objawy bólowe i uczucie ciężkości w kończynach dolnych. Naciskanie na obszar problemowy pozostawi ślad w postaci wgłębienia.

  • Cellulit mieszany

Ta forma łączy w sobie cechy różnych typów cellulitu.

Niektóre klasyfikacje wyróżniają także takie formy, jak:

  • Naturalna forma cellulitu (ze względów genetycznych i fizjologicznych występuje u wielu, w tym szczupłych kobiet; wizualnie niezauważalna, nie powoduje dyskomfortu);
  • Cellulit tłuszczowy (postać ta jest spowodowana niską aktywnością fizyczną i niezdrową dietą z częstym spożywaniem wysokokalorycznych, tłustych potraw; spożywane kalorie nie są zużywane, a komórki tłuszczowe powiększają się).

Jak zapobiec cellulitowi — skuteczne sposoby

Cellulitowi nie da się łatwo zapobiec, ale można go zatrzymać i wygładzić nierówności na powierzchni skóry. Cellulit jest zjawiskiem naturalnym, które występuje w organizmie kobiety. Jednak w dużej mierze zależy od jej stylu życia.

Aby zapobiec powstawaniu i rozwojowi cellulitu, zaleca się stosowanie następujących środków:

  • Zrównoważona dieta.
  • Przyjmowanie witamin i minerałów.
  • Regularne spacery.
  • Ćwiczenia fizyczne (gimnastyka, pływanie, taniec, fitness i inne).
  • Stosowanie dobrej jakości produktów antycellulitowych.
  • Masaże antycellulitowe i automasaż.
  • Unikanie złych nawyków (unikanie alkoholu i niepalenie papierosów).
  • Zabiegi wodne (kąpiele w ziołach, algach, solach, natryski kontrastowe, sauny – jeśli nie ma przeciwwskazań).
  • Unikanie stresu i niepokoju.

 Jak zapobiec cellulitowi? Leczenie cellulitu — możliwe zabiegi

Masaże na cellulit
Źródło: Freepik.com

Nowoczesne kliniki kosmetologiczne oferują następujące zabiegi antycellulitowe:

  • prasoterapia,
  • okłady,
  • masaż próżniowo-rolkowy,
  • ręczny masaż antycellulitowy
  • oraz zastrzyki lipolityczne.

Nie jest łatwo całkowicie pozbyć się cellulitu i zatrzymać jego rozwój. Dotyczy to zresztą wszystkich zmian w organizmie związanych z wiekiem. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju lipodystrofii z początkowego stadium do ostatniego. Ale nadal można sobie z tym poradzić. Cellulit nie jest problemem nie do pokonania.

Obecnie w dziedzinie kosmetologii istnieje szeroka gama usług, mających na celu zwalczanie cellulitu. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo. Zacznijmy od mniej zachowawczej i wymagającej zastosowania chirurgicznej metody pozbycia się lipodystrofii gynoidalnej – jest to liposukcja.

Jak zapobiec cellulitowi? – Liposukcja

Liposukcja jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na chirurgicznym usunięciu złogów tłuszczu.

Rozważając metodę pozbycia się cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprzez liposukcję, warto pamiętać, że większości zabiegów chirurgicznych towarzyszy znaczny uraz, możliwe pojawienie się siniaków, wydłużony okres pozabiegowy i długotrwały ból. Po operacji należy nosić opatrunek, a jego przedwczesne usunięcie może prowadzić do powstania blizn.

Liposukcję przeprowadza się na obszarze problemowym (lub kilku obszarach jednocześnie), w wyniku czego sylwetka staje się wizualnie bardziej atrakcyjna.

Należy pamiętać, że liposukcja nie wyleczy otyłości, ponieważ nie ma wpływu na przyczynę tego stanu. Po liposukcji zalecany jest okres rekonwalescencji. Następnie ścisłe przestrzeganie zbilansowanej diety i prowadzenie aktywnego trybu życia, obejmującego umiarkowaną aktywność fizyczną (gimnastyka, pływanie, spacery itp.).

Jak zapobiec cellulitowi? – Ręczny masaż antycellulitowy

Ręczny masaż antycellulitowy to zabieg polegający na mechanicznym oddziaływaniu na problematyczne obszary skóry z widocznymi oznakami cellulitu. Wykonuje się również lekkie rytmiczne ruchy na obszarach, na których znajdują się węzły chłonne. Celem masażu jest pobudzenie metabolizmu w podskórnej warstwie tłuszczu oraz poprawa przepływu krwi i limfy.

Osiągnięcie pożądanego rezultatu i wysoka skuteczność tej metody zależy od dwóch głównych elementów – techniki i profesjonalizmu specjalisty wykonującego zabieg. Najważniejsze jest, aby zwrócić się do specjalisty, który zna nie tylko różne techniki masażu, ale także anatomię człowieka. Należy znać położenie węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych. Po odbyciu kursu masażu z dobrym, doświadczonym praktykiem można naprawdę uzyskać pożądane rezultaty, nie powodując przy tym żadnych szkód dla zdrowia.

Zastrzyki lipolityczne

Lipoliza iniekcyjna to leczenie wstrzyknięciem specjalnych preparatów w celu utraty wagi i pozbycia się cellulitu. Zastrzyki wykonuje się podskórnie w problematyczne obszary skóry (zarówno ciała, jak i twarzy).

Lipolityk to lek na bazie substancji naturalnych, który może rozbijać złogi tłuszczu i jest szeroko stosowany w kosmetologii do leczenia cellulitu, korygowania sylwetki i proporcji twarzy.

One Reply to “Skuteczna profilaktyka cellulitu. Dowiedz się, jak zapobiec cellulitowi”

  1. Najlepszą opcją na pomarańczową skórkę są ćwiczenia! Sama po roku regularnych ćwiczeń uporałam się w znacznej mierze z tym problemem. Także polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close